dr Maciej M. Sokołowski

Z energią o energetyce Energetyka - gospodarka - prawo Z energią o prawie Z energią o gospodarce Bezpieczeństwo energetyczne wczoraj - dziś - jutro Efektywnie o efektywności energetycznej Polityka energetyczna - Polska - Europa - Świat Od nowa o energetyce odnawialnej
PL EN
Aktualności Zdjęcie Maciej Sokołowski
MENU

"Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z tych pojęć, na których każdy wydaje się znać. Problem zaczyna się, gdy gaśnie światło"

"Idea energetyki obywatelskiej i spółdzielni energetycznych wydaje się być postulatem odpowiadającym na problemy społeczne i finansowe rozwoju energetyki lokalnej"

"Współczesna gospodarka i energetyka wymaga podejścia otwartego na dyskurs i udział różnych podmiotów, na różnych poziomach decyzyjnych"

"Monopolizacja nie służy państwu, gospodarce, obywatelom. Monopolizacja służy monopolom"

"Mój day-watchman state jest modelem środka - zajmującym miejsce pomiędzy interwencjonizmem a leseferyzmem"

"Fascynuje mnie obserwowanie jak wiele zawdzięczamy energii elektrycznej. Jak wiele zawdzięczamy Tesli, Edisonowi i wielu innym prekursorom jej wykorzystania"

"Problemem długookresowego planowania gospodarczego jest to, iż jest ono długookresowe. Opracowujący je nie myślą o jego wykonaniu - wykonawcy myślą natomiast o kolejnym planowaniu"

Aktualności

Kolejne lato - kolejny rekord obciążenia polskiego systemu energetycznego - kolejny komentarz w temacie. Zainteresowanym polecam moją wypowiedź dla radiowej Jedynki Polskiego Radia (PR1).

więcej »

Ze względu na panujące w Polsce upały padł rekord zapotrzebowania na moc. Czy wobec tego grożą nam blackouty? Wyjaśniam to dla portalu gospodarka.polskieradio.pl.

więcej »

Rządowy projekt ustawy mający wprowadzić nową opłatę za gotowość wytwarzania energii elektrycznej ma umożliwić powstawanie nowych inwestycji w energetyce i modernizację istniejących już bloków energetycznych. Za odbudowę źródeł zapłacić mają odbiorcy.

więcej »

W czwartek do gazoportu w Świnoujściu zawinął gazowiec z ładunkiem amerykańskiego gazu LNG. Kwestia ta - wraz z dywersyfikacją źródeł dostaw, pozycją przed zbliżającymi się negocjacjami z rosyjskim Gazpromem, a także zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski - to tylko niektóre z tematów poruszanych w wywiadzie dla Polskiego Radia 24.

więcej »

Czym jest rynek mocy i na jakich zasadach ma funkcjonować w Polsce? To tylko niektóre z tematów poruszanych przeze mnie w rozmowie o projekt ustawy o rynku mocy w Polskim Radiu 24.

więcej »