dr Maciej M. Sokołowski

Z energią o energetyce Energetyka - gospodarka - prawo Z energią o prawie Z energią o gospodarce Bezpieczeństwo energetyczne wczoraj - dziś - jutro Efektywnie o efektywności energetycznej Polityka energetyczna - Polska - Europa - Świat Od nowa o energetyce odnawialnej
PL EN
Aktualności Zdjęcie Maciej Sokołowski
MENU

"Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z tych pojęć, na których każdy wydaje się znać. Problem zaczyna się, gdy gaśnie światło"

"Idea energetyki obywatelskiej i spółdzielni energetycznych wydaje się być postulatem odpowiadającym na problemy społeczne i finansowe rozwoju energetyki lokalnej"

"Współczesna gospodarka i energetyka wymaga podejścia otwartego na dyskurs i udział różnych podmiotów, na różnych poziomach decyzyjnych"

"Monopolizacja nie służy państwu, gospodarce, obywatelom. Monopolizacja służy monopolom"

"Mój day-watchman state jest modelem środka - zajmującym miejsce pomiędzy interwencjonizmem a leseferyzmem"

"Fascynuje mnie obserwowanie jak wiele zawdzięczamy energii elektrycznej. Jak wiele zawdzięczamy Tesli, Edisonowi i wielu innym prekursorom jej wykorzystania"

"Problemem długookresowego planowania gospodarczego jest to, iż jest ono długookresowe. Opracowujący je nie myślą o jego wykonaniu - wykonawcy myślą natomiast o kolejnym planowaniu"

Aktualności

Bezpieczeństwo energetyczne Polski w kontekście nowych, zdywersyfikowanych dostaw z USA i budowie gazociągu połączonego ze złożami norweskimi oraz krajowe wydobycie gazu - to tylko niektóre z tematów z mojej wypowiedzi w Ekspressie Gospodarczym Jedynki.

więcej »

Rynek mocy - wypowiedź dla Polskiego Radia

Utworzono piątek, 5 styczeń 2018

Ustawa o rynku mocy została podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. O ile wzrosną nam rachunki za prąd? Więcej w mojej wypowiedzi dla Polskiego Radia (PR1).

więcej »

Czym jest rynek mocy, kto za niego zapłaci, czemu ma służyć i kiedy dodatkowe opłaty pojawią się na naszym rachunku - o tych kwestiach dyskutowałem na antenie Polskiego Radia 24. 

więcej »

Od 2021 r. na rachunkach za energię elektryczną pojawi się nowa opłata. Kwestię tę komentowałem dla Polskiego Radia 24.

więcej »

Amerykańska ropa dla Grupy Lotos - komentarz dla PR1

Utworzono czwartek, 9 listopad 2017

Dziś do gdańskiego portu wpłynął tankowiec z ładunkiem blisko 100 tysięcy ton amerykańskiej ropy przeznaczonej dla Grupy Lotos. To pierwsza tego typu dostawa dla gdańskiej rafinerii. Fakt historycznej dostawy komentowałem dla radiowej Jedynki (PR1).

więcej »