dr hab. Maciej M. Sokołowski PhD, DSc

A strong message about energy Energy - economy - law A strong message about law A strong message about economy Achieving energy efficiency efficiently Energy Policy - Poland - Europe - World
PL EN
dr hab. Maciej M. Sokołowski zdjecie
MENU

"Energy security is one of those concepts, which everyone seems to know. The problem starts when the lights go out"

"The idea of civic energy sector and energy cooperatives seems to be an answer that responds to the social and financial problems encountered in the development of local energy industry"

"Modern economy and energy require an approach that is open to the discourse and participation of different actors at all levels of decision-making"

"Monopolisation does not serve the state, economy or citizens. Monopolisation serves monopolies"

"My day-watchman state is the centre ground occupying a place between interventionism and laissez-faire"

"I'm fascinated by watching how much we owe to electricity. How much we owe to Tesla, Edison and many other precursors of its use"

"The problem of long-term planning in economy is that it is long-term. Its creators do not think about implementation - the contractors bear in mind the planning process"

Ile będą nas kosztować inteligentne liczniki - rozmowa w PR24

Created at 11 / 10 / 2016

Zgodnie z założeniami opracowywanej jeszcze przez poprzedni rząd tzw. ustawy licznikowej do 2024 r. 80% gospodarstw domowych ma mieć w Polsce inteligentne liczniki. Ile będzie nas to kosztować i czy warto inwestować w te rozwiązania? O tym w rozmowie ze mną w Polskim Radiu 24.

Poniżej kilka fragmentów rozmowy:

̶ Te założenia w praktyce oznaczają duże koszty - mówi dr Maciej Sokołowski, ekspert do spraw energii z Instytutu Analiz Badań i Certyfikacji.

Jak wylicza, to oznacza wydanie ok. 4,9 mld zł, oczywiście w pewnej perspektywie czasowej, przerzuconej na odbiorcę w ramach opłaty dystrybucyjnej.
̶ Za te liczniki gdzieś na końcu zapłacimy wszyscy – mówi gość Polskiego Radia 24.

Programy pilotażowe w zakresie wprowadzenia inteligentnych liczników prowadzą operatorzy największych systemów dystrybucji Energa, Enea, Tauron, RWE i PGE, ale ciągle są to programy pilotażowe i nie jest to masowa skala wymiana.

Jak tłumaczy ekspert, na razie nie ma podstawy regulacyjnej, określającej koszty wymiany, stąd poszczególne podmioty prowadzą działania pilotażowe, pozwalające konsumentom podjąć działania oszczędnościowe.

Bo inteligentne liczniki pozwalają na szacowanie zużycia zapotrzebowanie i efektywnie zarządzać energią. Jednak w praktyce, jak się okazuje, może nie oznaczać to tak dużych oszczędności jak się spodziewamy
̶ Jak wynika z raportu Brytyjczyków, badających wpływ inteligentnych liczników na uzyskane oszczędności konsumentów, te oszczędności nie są tak duże, jak przewidywano – mówi gość PR24.

Jak jednak podkreśla, w raporcie wskazuje się na inne pozytywne czynniki – jak np. bardziej świadome wykorzystywanie energii, zarządzanie jej poborem, czy poprawę bilansu energetycznego w skali makro.


Inteligentne liczniki stają się standardem także w Dani czy Szwecji. Tam funkcjonują także programy lojalnościowe. Polegają one na zmniejszeniu zużycia energii przez konsumentów w szczytach w zamian za niższą cenę energii w pozostałych godzinach.