dr hab. Maciej M. Sokołowski

Z energią o energetyce Energetyka - gospodarka - prawo Z energią o prawie Z energią o gospodarce Bezpieczeństwo energetyczne wczoraj - dziś - jutro Efektywnie o efektywności energetycznej Polityka energetyczna - Polska - Europa - Świat Od nowa o energetyce odnawialnej
PL EN
dr hab. Maciej M. Sokołowski zdjecie
MENU

"Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z tych pojęć, na których każdy wydaje się znać. Problem zaczyna się, gdy gaśnie światło"

"Idea energetyki obywatelskiej i spółdzielni energetycznych wydaje się być postulatem odpowiadającym na problemy społeczne i finansowe rozwoju energetyki lokalnej"

"Współczesna gospodarka i energetyka wymaga podejścia otwartego na dyskurs i udział różnych podmiotów, na różnych poziomach decyzyjnych"

"Monopolizacja nie służy państwu, gospodarce, obywatelom. Monopolizacja służy monopolom"

"Mój day-watchman state jest modelem środka - zajmującym miejsce pomiędzy interwencjonizmem a leseferyzmem"

"Fascynuje mnie obserwowanie jak wiele zawdzięczamy energii elektrycznej. Jak wiele zawdzięczamy Tesli, Edisonowi i wielu innym prekursorom jej wykorzystania"

"Problemem długookresowego planowania gospodarczego jest to, iż jest ono długookresowe. Opracowujący je nie myślą o jego wykonaniu - wykonawcy myślą natomiast o kolejnym planowaniu"

Amerykańska ropa dla Grupy Lotos - komentarz dla PR1

Utworzono czwartek, 9 listopad 2017

Dziś do gdańskiego portu wpłynął tankowiec z ładunkiem blisko 100 tysięcy ton amerykańskiej ropy przeznaczonej dla Grupy Lotos. To pierwsza tego typu dostawa dla gdańskiej rafinerii. Fakt historycznej dostawy komentowałem dla radiowej Jedynki (PR1).

Poniżej kilka cytatów:

Grupa Lotos od dłuższego czasu uchodzi za prymusa w zakresie dywersyfikacji dostaw ropy. Już w minionym roku, aż 1/4 surowca, którą przerobiła gdańska rafineria nie pochodziła z Rosji. Był to ropa m.in z Bliskiego Wschodu, rejonu Morza Północnego, Nigerii oraz Kanady. Teraz do tego grona dołączają Stany Zjednoczone. Jak mówi doktor Maciej Sokołowski, na razie ma to jednak wymiar symboliczny, bo nadal dostawa jest mała w porównaniu z tym, co kupujemy od Rosji. - Ale kropla drąży skałę - dodał.

Według doktora Macieja Sokołowskiego, amerykańska ropa może być także cennym argumentem w negocjacjach z Rosjanami dotyczącymi ceny ich surowca, który jest dostarczany do naszych rafinerii. Jak mówił, mogą one być podstawą do dyskusji na temat średniookresowych dostaw ropy do Polski i poszukiwania szerszych perspektyw dostaw.

Niemniej jednak - jak dodaje Maciej Sokołowski - w dywersyfikację warto inwestować, bo koniec końców wszyscy na tym zyskamy. - Na koniec daje ona nadzieję na budowę konkurencyjnego rynku. A jeśli rynek jest konkurencyjny, to przekłada się to na portfele każdego z nas - podkreśla.

Więcej w temacie, w tym całość materiału, na stronach internetowych Polskiego Radia.