dr Maciej M. Sokołowski

Z energią o energetyce Energetyka - gospodarka - prawo Z energią o prawie Z energią o gospodarce Bezpieczeństwo energetyczne wczoraj - dziś - jutro Efektywnie o efektywności energetycznej Polityka energetyczna - Polska - Europa - Świat Od nowa o energetyce odnawialnej
PL EN
dr Maciej M. Sokołowski zdjecie
MENU

"Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z tych pojęć, na których każdy wydaje się znać. Problem zaczyna się, gdy gaśnie światło"

"Idea energetyki obywatelskiej i spółdzielni energetycznych wydaje się być postulatem odpowiadającym na problemy społeczne i finansowe rozwoju energetyki lokalnej"

"Współczesna gospodarka i energetyka wymaga podejścia otwartego na dyskurs i udział różnych podmiotów, na różnych poziomach decyzyjnych"

"Monopolizacja nie służy państwu, gospodarce, obywatelom. Monopolizacja służy monopolom"

"Mój day-watchman state jest modelem środka - zajmującym miejsce pomiędzy interwencjonizmem a leseferyzmem"

"Fascynuje mnie obserwowanie jak wiele zawdzięczamy energii elektrycznej. Jak wiele zawdzięczamy Tesli, Edisonowi i wielu innym prekursorom jej wykorzystania"

"Problemem długookresowego planowania gospodarczego jest to, iż jest ono długookresowe. Opracowujący je nie myślą o jego wykonaniu - wykonawcy myślą natomiast o kolejnym planowaniu"

Mimo upałów, blackout nam w tym roku nie grozi - wypowiedź dla PR1

Utworzono piątek, 4 sierpień 2017

Kolejne lato - kolejny rekord obciążenia polskiego systemu energetycznego - kolejny komentarz w temacie. Zainteresowanym polecam moją wypowiedź dla radiowej Jedynki Polskiego Radia (PR1).

Poniżej kilka cytatów:

− Zużycie energii w kraju rośnie - a każdego roku latem mamy szczyt zapotrzebowania na prąd. Nowy tegoroczny rekord obciążenia polskiego systemu energetycznego został ustanowiony bez większego zaskoczenia - tłumaczy dr Maciej Sokołowski, ekspert do spraw energetyki.

I uspokaja, że tego typu tendencje obserwujemy już od dawna. − To kolejne lato i kolejny szczyt zapotrzebowania na moc. Wydaje się jednak, że wnioski zostały wyciągnięte, szczególnie te z lata 2015 r., i w tym roku blackout, czy wyłączenia prądu, nam nie grożą.

− Dodatkowo - co bardzo ważne - mamy nowe bloki energetyczne - dodaje dr Maciej Sokołowski. I wymienia Włocławek, gdzie znajduje się nowy blok i instalacja, a ponadto PSE może zapłacić chętnym za ograniczenia poboru prądu, jest też rezerwa operacyjna – można w razie potrzeby uruchomiać starsze bloki energetyczne.

Więcej w temacie na stronach interentowych Polskiego Radia.