O konstytucyjnych podstawach bezpieczeństwa energetycznego - referat w Krakowie
Utworzono niedziela, 13 marzec 2011
Maciej M. Sokołowski wziął udział w Konferencję Naukowej Konstytucja RP a stosunki międzynarodowe, która odbyła się 11 marca 2011 r. w Krakowie.
Maciej M. Sokołowski wygłosił referat "Konstytucyjne podstawy państwowego bezpieczeństwa energetycznego – analiza porównawcza uregulowań polskich i międzynarodowych". Prezentacja z referatu jest dostępna w dziale Opracowania.
W dobie XXI w. – ery postępu cywilizacyjnego i rozwoju nowych technologii napędzających światową gospodarkę – postulat zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego przyłożony do skali interesu narodowego zajmuje miejsce zbliżone do postulatu osiągnięcia stanu „państwa dobrobytu”, utrzymywania „zrównoważonego rozwoju”, czy nawet silnie z nim skorelowanego postulatu zapewnienia „bezpieczeństwa państwowego”. Waga ideowa tego postulatu jest zatem porównywalna do najistotniejszych pryncypiów politycznych i gospodarczych każdego państwa.
Uwarunkowania te wpływają na konieczność właściwego ugruntowania postulatu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w systemie prawnym. Jego ważkość i znaczenie, w założeniu wzorcowym, wymusza adekwatność poziomu regulacji prawnych właściwych. W teorii rozumieć to należy przez zasadność stworzenia odpowiedniej podstawy prawnej dla analizowanej materii, w tym tej rangi zasadniczej – konstytucyjnej.
W praktyce w różnych porządkach prawnych obszar bezpieczeństwa energetycznego normowany jest różnie. Różnorodność ta przejawia się w zarówno w hierarchicznym funkcjonowaniu tej kwestii w danym systemie prawnym (w tym przede wszystkim konstytucyjnym oraz ustawowym), czy formalnym (literalnym) odniesieniu się przez ustawodawcę do opisywanego postulatu lub możliwości odnalezienia go na drodze wykładni ogólnych regulacji prawnych.
Maciej M. Sokołowski
« Maciej M. Sokołowski o bezpieczeństwie energetycznym w polskim systemie prawnym
Maciej M. Sokołowski w TOK FM »