dr hab. Maciej M. Sokołowski

Z energią o energetyce Energetyka - gospodarka - prawo Z energią o prawie Z energią o gospodarce Bezpieczeństwo energetyczne wczoraj - dziś - jutro Efektywnie o efektywności energetycznej Polityka energetyczna - Polska - Europa - Świat Od nowa o energetyce odnawialnej
PL EN
dr hab. Maciej M. Sokołowski zdjecie
MENU

"Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z tych pojęć, na których każdy wydaje się znać. Problem zaczyna się, gdy gaśnie światło"

"Idea energetyki obywatelskiej i spółdzielni energetycznych wydaje się być postulatem odpowiadającym na problemy społeczne i finansowe rozwoju energetyki lokalnej"

"Współczesna gospodarka i energetyka wymaga podejścia otwartego na dyskurs i udział różnych podmiotów, na różnych poziomach decyzyjnych"

"Monopolizacja nie służy państwu, gospodarce, obywatelom. Monopolizacja służy monopolom"

"Mój day-watchman state jest modelem środka - zajmującym miejsce pomiędzy interwencjonizmem a leseferyzmem"

"Fascynuje mnie obserwowanie jak wiele zawdzięczamy energii elektrycznej. Jak wiele zawdzięczamy Tesli, Edisonowi i wielu innym prekursorom jej wykorzystania"

"Problemem długookresowego planowania gospodarczego jest to, iż jest ono długookresowe. Opracowujący je nie myślą o jego wykonaniu - wykonawcy myślą natomiast o kolejnym planowaniu"

Program „Czyste powietrze” - komentarz dla Polskiego Radia

Utworzono środa, 4 kwiecień 2018

Jak poprawić jakoś powietrza w Polsce? Kwestię tę komentowałem w Polskim Radiu 24 odnosząc się do rządowego programu "Czyste Powietrze".

Poniżej kilka cytatów z rozmowy:

„Chodzi o to, żeby nie produkować w Polsce już kopciuchów” - powiedział ostatnio rządowy pełnomocnik ds. programu „Czyste powietrze”. 

− To dobre podejście, bo piec piecowi nierówny - mówi dr Maciej Sokołowski, ekspert do spraw energii z Instytutu Analiz badań i Certyfikacji.

Jak wyjaśnia, dla środowiska najlepsza jest generacja pieców piątej kategorii.

Jak dodaje gość Polskiego Radia, doświadczenia wskazują, że dotacje są najskuteczniejsze.

Przypomina, że koszt nowoczesnego pieca to nawet kilkanaście tysięcy złotych, i taka inwestycja może przekraczać możliwości przysłowiowego Kowalskiego.

− Stąd potrzeba stworzenia takiego programu, który zakładałby dofinansowanie wymiany pieców, mówi gość Polskiego Radia 24.

Całość rozmowy jest dostępna na stronach internetowych Polskiego Radia.