dr hab. Maciej M. Sokołowski

Z energią o energetyce Energetyka - gospodarka - prawo Z energią o prawie Z energią o gospodarce Bezpieczeństwo energetyczne wczoraj - dziś - jutro Efektywnie o efektywności energetycznej Polityka energetyczna - Polska - Europa - Świat Od nowa o energetyce odnawialnej
PL EN
dr hab. Maciej M. Sokołowski zdjecie
MENU

"Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z tych pojęć, na których każdy wydaje się znać. Problem zaczyna się, gdy gaśnie światło"

"Idea energetyki obywatelskiej i spółdzielni energetycznych wydaje się być postulatem odpowiadającym na problemy społeczne i finansowe rozwoju energetyki lokalnej"

"Współczesna gospodarka i energetyka wymaga podejścia otwartego na dyskurs i udział różnych podmiotów, na różnych poziomach decyzyjnych"

"Monopolizacja nie służy państwu, gospodarce, obywatelom. Monopolizacja służy monopolom"

"Mój day-watchman state jest modelem środka - zajmującym miejsce pomiędzy interwencjonizmem a leseferyzmem"

"Fascynuje mnie obserwowanie jak wiele zawdzięczamy energii elektrycznej. Jak wiele zawdzięczamy Tesli, Edisonowi i wielu innym prekursorom jej wykorzystania"

"Problemem długookresowego planowania gospodarczego jest to, iż jest ono długookresowe. Opracowujący je nie myślą o jego wykonaniu - wykonawcy myślą natomiast o kolejnym planowaniu"

Regulacyjne aspekty walki ze smogiem - wypowiedź dla PR24

Utworzono środa, 11 październik 2017

Czy nowe regulacje prawne mają szansę zwiększyć skuteczność walki ze smogiem? Na te i inne pytania dotyczące rozwiązań dedykowanych poprawie jakości powietrza w Polsce odpowiadałem na antenie Polskiego Radia 24.

Poniżej kilka cytatów:

- Jeśli chodzi o możliwość walki ze smogiem przy pomocy instrumentów prawnych, to obecnie w polskim systemie regulacyjnym tych instrumentów nam przybyło. Między innymi są to uchwały antysmogowe przyjmowane na podstawie prawa o ochronie środowiska. Mamy również rozporządzenie z sierpnia, które wchodzi w życie w październiku. Nowe prawo eliminuje piece najgorszej kategorii, które nie spełniały określonych kryteriów związanych z efektywnością i emisją, które potęgowały zjawisko smogu - tłumaczy dr Maciej Sokołowski ekspert do spraw energetyki z Instytutu Analiz Badan i Certyfikacji.

Dobrym rozwiązaniem wartym promowania jest podłączanie domów do sieci centralnego ogrzewania - dodaje ekspert.

- To działanie w odniesieniu do ciepła systemowego powinno być promowane. Znacznie łatwiej jest kontrolować instalacje lokalnie dysponowaną przez samorząd, która produkuje energię elektryczną i ciepło w skojarzeniu i prowadzić tam monitoring, jeśli chodzi o emisję, niż prowadzić monitoring tysiąca domów, które są przy jednej ulicy – tłumaczy gość.

Całość wypowiedzi jest dostępna na stronach internetowych Polskiego Radia.