dr hab. Maciej M. Sokołowski

Z energią o energetyce Energetyka - gospodarka - prawo Z energią o prawie Z energią o gospodarce Bezpieczeństwo energetyczne wczoraj - dziś - jutro Efektywnie o efektywności energetycznej Polityka energetyczna - Polska - Europa - Świat Od nowa o energetyce odnawialnej
PL EN
dr hab. Maciej M. Sokołowski zdjecie
MENU

"Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z tych pojęć, na których każdy wydaje się znać. Problem zaczyna się, gdy gaśnie światło"

"Idea energetyki obywatelskiej i spółdzielni energetycznych wydaje się być postulatem odpowiadającym na problemy społeczne i finansowe rozwoju energetyki lokalnej"

"Współczesna gospodarka i energetyka wymaga podejścia otwartego na dyskurs i udział różnych podmiotów, na różnych poziomach decyzyjnych"

"Monopolizacja nie służy państwu, gospodarce, obywatelom. Monopolizacja służy monopolom"

"Mój day-watchman state jest modelem środka - zajmującym miejsce pomiędzy interwencjonizmem a leseferyzmem"

"Fascynuje mnie obserwowanie jak wiele zawdzięczamy energii elektrycznej. Jak wiele zawdzięczamy Tesli, Edisonowi i wielu innym prekursorom jej wykorzystania"

"Problemem długookresowego planowania gospodarczego jest to, iż jest ono długookresowe. Opracowujący je nie myślą o jego wykonaniu - wykonawcy myślą natomiast o kolejnym planowaniu"

Rynek mocy: kto za niego zapłaci? Wypowiedź dla Polskiego Radia 24

Utworzono piątek, 15 grudzień 2017

Czym jest rynek mocy, kto za niego zapłaci, czemu ma służyć i kiedy dodatkowe opłaty pojawią się na naszym rachunku - o tych kwestiach dyskutowałem na antenie Polskiego Radia 24. 

Poniżej kilka cytatów z rozmowy o rynku mocy:

− Chodzi o to by firmy energetyczne, dysponując takim dodatkowym źródłem dochodów były w stanie sfinansować modernizację albo budowę nowych bloków, mówi dr Maciej Sokołowski z Instytutu Analiz, Badań i Certyfikacji ABC.

Jak dodaje, przy podejściu pozytywnym zakłada się, że dodatkowe środki, wynoszące ponad 30 mld zł, zostaną wykorzystane na odbudowę nowych mocy wytwórczych polskiej energetyki, z wykorzystaniem nowych technologii.

Od 2021 r. konsumenci w rachunkach będą płacić specjalną opłatę mocową.  Wg ministerstwa energii, dla Kowalskiego będzie to dla gospodarstwa domowego wydatek rzędu 2 złotych miesięcznie, zdaniem eksperta może być to wyższa kwota.

−  Uważam, że będzie to trochę więcej – kilka złotych, przy czym znacznie więcej zapłacą mali i średni przedsiębiorcy, na których przekłada się największy ciężar poniesienia kosztów programu modernizacji energetyki w Polsce, mówi gość Polskiego Radia 24.

Ale nie wprowadzenie rynku mocy, zdaniem przedstawicieli rządu, to straty dla gospodarki w wysokości co najmniej 10 mld zł rocznie. Zgadza się z tym Sokołowski.

− Bez tego programu będziemy mieli problem z dostawami energii, a to kosztuje. Dlatego trzeba pozyskać nowe środki na odbudowę energetyki i dostosowanie jej do nowych norm emisyjnych, mówi ekspert. 

Całość rozmowy oraz więcej informacji w temacie rynku mocy na stronach internetowych Polskiego Radia.