dr hab. Maciej M. Sokołowski

Z energią o energetyce Energetyka - gospodarka - prawo Z energią o prawie Z energią o gospodarce Bezpieczeństwo energetyczne wczoraj - dziś - jutro Efektywnie o efektywności energetycznej Polityka energetyczna - Polska - Europa - Świat Od nowa o energetyce odnawialnej
PL EN
dr hab. Maciej M. Sokołowski zdjecie
MENU

"Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z tych pojęć, na których każdy wydaje się znać. Problem zaczyna się, gdy gaśnie światło"

"Idea energetyki obywatelskiej i spółdzielni energetycznych wydaje się być postulatem odpowiadającym na problemy społeczne i finansowe rozwoju energetyki lokalnej"

"Współczesna gospodarka i energetyka wymaga podejścia otwartego na dyskurs i udział różnych podmiotów, na różnych poziomach decyzyjnych"

"Monopolizacja nie służy państwu, gospodarce, obywatelom. Monopolizacja służy monopolom"

"Mój day-watchman state jest modelem środka - zajmującym miejsce pomiędzy interwencjonizmem a leseferyzmem"

"Fascynuje mnie obserwowanie jak wiele zawdzięczamy energii elektrycznej. Jak wiele zawdzięczamy Tesli, Edisonowi i wielu innym prekursorom jej wykorzystania"

"Problemem długookresowego planowania gospodarczego jest to, iż jest ono długookresowe. Opracowujący je nie myślą o jego wykonaniu - wykonawcy myślą natomiast o kolejnym planowaniu"

Rynek mocy - wypowiedź dla Polskiego Radia

Utworzono piątek, 5 styczeń 2018

Ustawa o rynku mocy została podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. O ile wzrosną nam rachunki za prąd? Więcej w mojej wypowiedzi dla Polskiego Radia (PR1).

Poniżej kilka cytatów z mojej wypowiedzi:

Doktor Maciej Sokołowski mówi, że wytwórcy prądu będą otrzymywać pieniądze nie tylko za energię faktycznie dostarczoną, ale też za gotowość jej dostarczenia. Dotychczasowy rynek energii zostanie zatem "rozbity" na dwa towary - jednym z nich będzie po prostu zwykły prąd w gniazdku, a drugim - moc, czyli wola i gotowość do produkcji prądu w razie potrzeby.
 
Wysokość nowej składki będzie zależna od wyników aukcji, w których wygrywać będą najtańsze oferty. Z szacunków resortu energii wynika, że ta opłata miesięcznie ma wynosić w zależności od grup odbiorców od  2 do 7 złotych. Zdaniem doktora Macieja Sokołowskiego w praktyce nasz rachunek może być wyższy - ale jego wysokość nadal powinna być społecznie akceptowalna.

- Uważam, że będzie to oscylowało w granicach 10 złotych. W skali jednostkowego rachunku za energię jest to kwota nieznaczna. Siłą tej opłaty będzie jednak suma tych wszystkich rachunków - wskazuje ekspert.

Więcej w temacie rynku mocy na stronach internetowych Polskiego Radia.