dr Maciej M. Sokołowski

Z energią o energetyce Energetyka - gospodarka - prawo Z energią o prawie Z energią o gospodarce Bezpieczeństwo energetyczne wczoraj - dziś - jutro Efektywnie o efektywności energetycznej Polityka energetyczna - Polska - Europa - Świat Od nowa o energetyce odnawialnej
PL EN
dr Maciej M. Sokołowski zdjecie
MENU

"Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z tych pojęć, na których każdy wydaje się znać. Problem zaczyna się, gdy gaśnie światło"

"Idea energetyki obywatelskiej i spółdzielni energetycznych wydaje się być postulatem odpowiadającym na problemy społeczne i finansowe rozwoju energetyki lokalnej"

"Współczesna gospodarka i energetyka wymaga podejścia otwartego na dyskurs i udział różnych podmiotów, na różnych poziomach decyzyjnych"

"Monopolizacja nie służy państwu, gospodarce, obywatelom. Monopolizacja służy monopolom"

"Mój day-watchman state jest modelem środka - zajmującym miejsce pomiędzy interwencjonizmem a leseferyzmem"

"Fascynuje mnie obserwowanie jak wiele zawdzięczamy energii elektrycznej. Jak wiele zawdzięczamy Tesli, Edisonowi i wielu innym prekursorom jej wykorzystania"

"Problemem długookresowego planowania gospodarczego jest to, iż jest ono długookresowe. Opracowujący je nie myślą o jego wykonaniu - wykonawcy myślą natomiast o kolejnym planowaniu"

Upały nie odpuszczają, czy grożą nam blackouty? Wypowiedź dla portalu Polskiego Radia

Utworzono środa, 2 sierpień 2017

Ze względu na panujące w Polsce upały padł rekord zapotrzebowania na moc. Czy wobec tego grożą nam blackouty? Wyjaśniam to dla portalu gospodarka.polskieradio.pl.

Poniżej kilka cytatów:

[Od 2015 r.] sytuacja Polski, jeśli chodzi o blackouty, czyli o zagrożenie niedoborem zapotrzebowania na moc, poprawiła się, uspokaja w rozmowie z portalem gospodarka.polskieradio.pl dr Maciej Sokołowski, ekspert ds. energetyki.

- Mamy pewną optymalizację połączenia polsko-niemieckiego i ono już działa. Mamy też most energetyczny Polska – Litwa. Do tego mamy instrukcje, które PSE, czyli operator systemu elektroenergetycznego, daje odbiorcom przemysłowym. To już funkcjonuje – wylicza ekspert.

Dr Maciej Sokołowski podkreśla, że w tym wypadku Polska nauczyła się czegoś na błędach i PSE wprowadziły pewne mechanizmy, które mają w przyszłości uchronić nas przed blackoutami. Takim mechanizmem, jak wyjaśnia rozmówca portalu gospodarka.polskieradio.pl, jest płacenie przez operatora tym, którzy godzą się zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną.

- Na tej bazie możemy pewne działania doraźne i operacyjne prowadzić – zaznacza ekspert. – Za tym muszą jednak iść kolejne kroki, czyli zwiększanie struktury wytwórczej i przede wszystkim działania inwestycyjne i odtworzeniowe w energetyce, a to wymaga czasu – dodaje.
Potrzebujemy coraz więcej prądu. Tymczasem zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce wzrasta, zauważa dr Maciej Sokołowski. - Z tego tytułu, że lata są upalne, a my wykorzystujemy coraz więcej energii do chłodzenia – mówi ekspert.

Więcej informacji w temacie jak energetyka radzi sobie w upalne dni i czy grożą nam ograniczenia w dostawacch energii na stronach internetowych Polskiego Radia.